Mobilizasyon ile ağrı kontrolü

971157_607999029240360_1976700698_nHareket ile birlikte mobilizasyon tekniği (MWM) kas –iskelet sistemi ağrıları ve fonksiyonlarının tedavisi için kullanılan popüler bir tekniktir. Önceki araştırmalar omuzda uygulanan MWM tekniğinin ağrının azaltılmasında ve hareketlerin arttırılmasında hızlı bir etkisi olduğunu göstermiştir. Bu çalışmanın amacı omuz ağrılı kişilerde MWM’nin etki süresini araştırmak ve bu tekniğe eklenecek bantlamanın etkisini belirlemektir.
Önce MWM uygulanıp, pozitif cevap alınan 25 kişi (15 erkek, 10 kadın) rastgele MWM ve MWM-Bantlama grubuna ayrıldı. Eklem hareket açıklığı (EHA), basınç ağrı eşiği (BAE) ve mevcut ağrı şiddeti müdahaleden önce ve sonra, 30 dakika, 24 saat ve 1 hafta sonraki kontrolde ölçüldü.
MWM-bantlama ile EHA’da anlamlı bir artış olmuştur ve bir haftalık takibe kadar devam etmiştir ve ağrıdaki azalma ise 30 dakikaya kadar devam etmiştir. MWM de EHA ve ağrı şiddetinde gelişme göstermiştir fakat bu istatiksel olarak anlamlı gelişme 30 dakika kadar sürmüştür. Bir haftalık takipte MWM-bantlama, MWM’ye göre EHA’yı daha iyi gelişme sağlamıştır. Hem MWM hem de MWM-bantlama ağrı ve EHA’da kısa süreli gelişmeler sağlamıştır ayrıca MWM-bantlama 1 hafta takibe kadar korunmuş gelişme sağlamıştır, bu da MWM göre üstünlüğüdür

1.417 kere okundu

İlginizi Çekebilir

Germe Çeşitleri ve Süreleri

Birçok germe tekniği tanımlanmıştır. Esnekliği artırmak için literatürde yaygın olarak 3 tip germe egzersizinden söz …

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Watch Dragon ball super