Elektroterapi'de Kullanılan Akım Türleri

Doğru akım, dokuda iyon hareketi ile kimyasal değişikliklere yol açar. Doku içinde iyon transferi veya iyileşmeyi hızlandırma amaçlı kullanılırlar.
Kesikli galvanik akım veya alçak frekanslı alternatif akımlar sinir ve kas liflerini uyarabilirler. Kas kontraksiyonu veya ağrının giderilmesi amacıyla kullanılırlar.
Yüksek frekanslı akımlar, hücre membranında potansiyel değişikliği oluşturmazlar. Kimyasal veya uyarıcı etkileri yoktur. İçinden geçtikleri dokunun rezistansı ile orantılı olarak ısı meydana getirirler. Hızlı ossilasyonlarla seyrederler.
DOĞRU AKIM: Elektrik yüklü partiküllerin tek yönde, kesiksiz yön değiştirmeden ve sürekli hareket ettiği bir akım türüdür.
ALTERNATİF AKIM: Yüklü partiküllerin değişen yönlerde hareket ettiği sürekli bir akım türüdür.Akım yönü zaman içinde ileri-geri yön değiştirir.
PULSASYONLU AKIMLAR: Elektrik akımında periyodik kesilmelerle karakterizedir ve tek ya da çift yönlü olabilirler. Elektroterapi cihazlarında en sık kullanılan akım tipidir.Tedavide kullanılan alçak frekanslı akımlar pulsasyonlu akımlardır.
TRİFAZE AKIM: Üç alternatif akımın belli oranda birleşmesinden oluşur. Elektroterapide bu akım, su altı masajında su sağlayan motorun çalışmasında kullanılır.
akım türleri

15.125 kere okundu

İlginizi Çekebilir

Biodeks Denge Sistemi

Geçmişte çeşitli sistemler balans ve postural kontrol değerlendirilmesinde kullanılmıştır. Bu cihazlar tipik olarak kuvvet plakası …

Bir Yorum

  1. ibrahim karadayı

    iyi gunler kolumda radyal sinir sıkısması sonucu 4 ay sonra gevsetme ameliyatı oldum fizik tedavi goruyorum ancak sgk hakkım olmadıgı için her seansta ucret odemekteyim cihazı alıp evde yapmak istiyorum hangi ürünü tavsiye dersiniz sinir kendini toplayana kadar kaslarımın erimemesi için hangi cihazı ve hangi progmaı oneririsiniz. birde gevsetme ameliyatının basarılı olmasının belırtileri neler olmalı ben hala 4 hafta geçmesine ragmen halen rahatlama hisssetmedim Acaba basarısızmı oldu cerrahioperasyon tedirginim bilgi verirsenz tesekkür ederim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Watch Dragon ball super