Tenisçi ve futbolcularda bel ağrısı

tenisci-Daha önce yayınlanan makale özetinde tenis oyuncularında servis kullanmanın bel ağrısına neden olan büyük lateral yükler bindirdiğini ve bunun bel ağrısı gelişimi için risk faktörü olduğu gösterilmiştir.
Bu çalışmanın amacı ise profesyonel tenis ve futbol oyuncularında lateral abdominal duvar (LAD) ve quadratus lumborum (QL) asimetrisinin olup olmadığını araştırmaktır.
8 erkek tenis oyuncunun ve 14 erkek profesyonel futbol oyuncu ve fiziksel aktif olmayan 6 erkeğin LAD ve QL’nin hacmi ve kenine kesitsel alanı MR görüntüleri ile test edildi. Tenis ve futnbol oyuncularında kontrol grubuna göre LAD hiğertrofisi görülmüştür. Fakat LAD’ın hacimsel asimetrisi tenis oyuncularında görülmüştür (dominant olmayan taraf > dominant taraf), bu asimetri futbol oyuncularında ve kontrol grubunda görülmemiştir. QL hipertrofisi ise dominant tarafta ve hem tenis hem de futbol oyuncularında görülmüştür.
İleride yapılacak çalışmalar odaklanmalıdır tenis oyuncularındaki asimetrinin bel ağrısı için risk faktörü olup olmadığını ya da bu durumun daha iyi tenis oynamak için adaptasyon olup olmadığını araştırmalıdır

910 kere okundu

İlginizi Çekebilir

Spor Yaralanmalarında İlk Yardım

Spor yaralanmalarında doku iyileşmesi 3 adımda meydana gelir. Bunlar ; enflamasyon dönemi tamir yenilenme fazı …

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Watch Dragon ball super