Non-spesifik Bel Ağrısı ve Repozisyon Hatası

bel yanlış oturmaBel ağrıları, çok çeşitli sebeplere bağlı olarak ortaya çıkan ve birçok insanın hayatının belli dönemlerinde yaşadığı bir sağlık problemidir. İntervertebral disk bozuklukları, eklem problemleri, kas dengesizlikleri gibi sorunların yanı sıra günlük hayatta yapılan iş ve alışkanlıklar nedeni ile vücut mekaniğinin yanlış kullanımı da bel ağrılarını tetikler. Aşağıda ki özeti verilen makalede non-spesifik bel ağrıları ve repozisyon hatası arasında ki ilişki araştırılmıştır.
Non-spesifik bel ağrılı (NSBA) hastaların büyük çoğunluğunda primer defisitn motor kontrol ve propriosepsiyondan kaynaklandığı ve bunun bel ağrısını daha da arttırdığı ileri sürülmektedir. Ayrıca NSBA’lı hastalar analiz edildiğinde ve ağrısı olmayan kişiler ile karşılaştırıldığında; postür ve kas aktivasyonu gibi parametrelerdeki farklılıklar açık bir şekilde ortay çıkmaktadır. Repozisyon hatası (RH); gövde kinematiğini ölçmek için kullanılan bir ölçümdür ve kişilerin belirlenen vücut pozisyonunu taklit etmeleri istenir ki bu lumbopelvic propriosepsiyonu ölçmek için çok uygundur. Artmış RH değişikliğe uğramış duyu girdisi ve motor çıktıyı, bozulmuş merkezi sinir sistemi (CNS) sürecini gösterebilir ya da ağrı şiddeti, korku, motivasyon ve konsantrasyon seviyesini yansıtabilir.
Bu çalışmada 15 NSBA’lı hasta ve ağrısı olmayan 15 sağlıklı kişinin RH’sı ölçüldü. Lumbopelvic RH, ağrı, fonksiyonel özürlülük, korku-kaçınma ve kinesiofobi değerlendirildi. Katılımcılardan, 5 saniye slump pozisyonunda oturduktan sonra hedef poizsyonu (nötral lumbopelvik postür) taklit etmeleri istendi. Her iki grubun pozisyon hatası karşılaştırıldı.
Çalışmanın sonunda NSBA’lı hastaların lumbo-pelvik RH’larının artmış olduğu görülmüştür. RH ile ağrı, özürlülük ve korku arasında zayıftan orta dereceye doğru bir korelasyon görülmüştür. Gözlenen defisitin, NSBA’lı hastalardaki bozulmui motor kontrol ile tutarlı olduğu görülmüştür. > > From: O’Sullivan et al., Man Ther 18 (2013)

950 kere okundu

İlginizi Çekebilir

Donuk Omuz'da Ev Egzersizlerinin Diğer Tedavilerle Karşılaştırılması

Donuk omuz, adheziv kapsülit ismi ile de bilinir ve omuz ekleminin hareketlerinde ki kaybolma ile …

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Watch Dragon ball super