Nöropatik ağrı derecelendirme sistemi

nöropatik ağrıNöropatik ağrı, santral veya periferik sinir sistemindeki primer lezyonlara veya disfonksiyona bağlı olarak ortaya çıkan ağrı türüdür.Bilinen ağrı kesicilerle geçmeyen nöropatik ağrı, yanma, batma, karıncalanma, soğukluk ve kaşınma şeklinde belirti gösterir. Aşağıda ki makalede nöropatik ağrı değerlendirme yöntemleri incelenmiştir.
“Nöropatik ağrının (NA) erken tanımlanması kritik bir öneme sahiptir, NA özellikle belirli bir hedefe yönelik tedavi gerektirir. NA’nın tanısı için bir altın standart olmadığı için, Uluslararası Ağrı Araştırmaları Derneğinin (IASP), Nörapatik Ağrı Özel İlgi Grubu (NeuPSIG) tarafından NA için bir derecelenme sistemi geliştirilmiştir (yok, mümkün, muhtemelen, belirli)
Bu çalışma sinir lezyonu şüphesi ile ilgili boyunda ve üst ekstremitede ağrısı olan hastalarda bu dercelendirme sistemini değerlendirmektedir. Hastaların 82’si (%54) ana ağrı alanlarının boyun/trapez/skapula/omuz olduğunu belirtmişlerdir. 2 geçerli değerlendirme anketi nörapatik ağrı ile ilgili semptomları değerlendirmek için kullanılmıştır; LANSS (Bennett 2001) ve PD-Q (Freynhagen 2006).
Bu çalışmanın sonuçları LANSS ve PD-Q’nun NA’yı belirlemede diagnostik açıdan bazı limitasyonlara sahiptir. Her iki ankette klinik olarak sınıflandırılmış NA’lı hastaların belirlenmesinde yetersizlikler göstermiştir (LANSS duyarlılık %22, özgüllük %88; PD-Q duyarlılık %64, specificity %62).
Sonuç olarak bu anketlerle yapılacak değerlendirmeler, zaman belirli bir uzmanlık gerektirdiği için birinci basamak sağlık hizmetlerinde kompleks ağrı paterni olan hastalarda kullanılabilirliği olmayabilir. Bu değerlendirme araçları her zaman kapsamlı bir klinik değerlendirme ile yapılmalıdır bu değerlendirme klinik yargının önüne geçmemelidir.”
Kaynak:Elsevier

1.630 kere okundu

İlginizi Çekebilir

Donuk Omuz'da Ev Egzersizlerinin Diğer Tedavilerle Karşılaştırılması

Donuk omuz, adheziv kapsülit ismi ile de bilinir ve omuz ekleminin hareketlerinde ki kaybolma ile …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Watch Dragon ball super