Osteoartritte PST etkili midir?

1545101_697127916994137_1762321192_nPeriosteal Stimülasyon Tedavisi(PST) akupunktur iğneleri kullanılarak periosta yüksek frekanslı elektrik uyarımı sağlayan bir tekniktir. Bu PST nin öncelikli etkinliğinin periosta yakın sempatik liflerin uyarılmasıyla ortaya çıktığı öne sürülmüştür. Elektrik uyarımı pro-enflematuar sitokinlerin düzeyinde azalmayla birlikte endojen opoidlerin serbest bırakılmasıyla ilişkili olarak periferal reseptörler üzerinde anti-inflamatuar etkilere sahip olabilir. Bu randomize kontrollü klinik çalışmanın amacı, gelişmiş diz osteoartriti (OA) olan yaşlı yetişkinler için PST nin etkinliğini değerlendirmektir.
Çalışmaya gelişmiş diz OA i olan 190 hasta dahil edilmiştir. Hastalar 10 hafta boyunca haftada 1-2 kez ya da tedavi sonrası 6 ay boyunca PST ile tedavi edildi. Kontrol grubunda olanların non-periostal noktaları elektrik stimülasyonu ile tedavi edilmiştir. 10 haftalık tedavinin tamamlanmasından hemen sonra PST/w sonrası tedavi grubunda %42.9, PSTw/o sonrası tedavi grubunda %37 ve kontrol grubunda %32.2 oranında klinik olarak belirgin bir iyileşme yaşandı. 9 aylık takip süresince gruplarda %47.2, %40.7 ve %30.9 luk belirgin bir iyileşme gözlendi. (Gruplar arası anlamlılık düzeyine ulaşılmamasına rağmen). WOMAC ağrı ölçeğine dayalı ağrıda azalma her 3 grupta da yaklaşık olarak %30 oranındaydı.
Yazarlar, diz OA ile ilişkili kronik ağrının tedavisi için kullanılan PST nin orta düzeydeki etkinliğinin kendi bulgularını desteklediğini öne sürmektedirler. PST nin yüksek plasebo etkisinin diğer araştırma yöntemlerinin kullanılarak araştırılmalıdır.
Kaynak:Elsevier Inc

330 kere okundu

İlginizi Çekebilir

Donuk Omuz'da Ev Egzersizlerinin Diğer Tedavilerle Karşılaştırılması

Donuk omuz, adheziv kapsülit ismi ile de bilinir ve omuz ekleminin hareketlerinde ki kaybolma ile …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Watch Dragon ball super