Rotator cuff yırtıklarında fizyoterapinin faydaları

rotator-cuff-yirtigiSon yıllarda atravmatik, tam kalınlıkta rotator cuff yırtığı fizyoterapisinin etkinliği ile ilgili önemli kanıtlar ortaya çıkmıştır.
Bu çalışma bu problemi olan hastalarda cerrahi endikasyonlarının ne olduğunun anlaşılması amacıyla yapılmıştır. Bu büyük, uzun dönemli, çok merkezli çalışmaya 422 hasta katılmıştır, rotator cuff impingment egzersizleri sistemik derlemede bahsedilen egzersiz programına göre yapılmıştır (J Shoulder Elbow Surg 2009 18:138-160).
Bu fizyoterapi egzersiz programı; skapular reedukasyon, aktif ya da aktif yardımlı egzersizler, postür egzersizleri, anterior ve posterior omuz germe, rotator cuff ve skapular kas kuvvetlendirme egzersizlerini kapsıyordu. Manuel mobilizasyon ve sıcak/soğuk ajanlar fizyoterapistin uygun görmesi halinde uygulandı. Ultrason tedavisi uygulanmadı.
399 hasta 6 hafta ve 12 hafta sonunda tekrar değerlendirildi. Aktif eklem hareket açıklığı egzersizleri fleksiyon ve abdüksiyon yönünde gelişti. Gelişmeler fonksiyonel değerlendirme ölçeğinde 3’ten 5’e doğru olmuştur.
319 hastanın bilgileri 2 yıl boyunca saklandı ve 84 hastada cerrahi endikasyon oluştu. İleri analizler hangi tip hastaların cerrahiye ihtiyaç duydukları anlamak için yapıldı. Şimdiye kadar, cerrahi endikasyon için kas zayıflığının ya da fonksiyon kaybının ağrıdan daha önemli olduğu görülmektedir.
Kaynak:Journal of Shoulder and Elbow Surgery Trustees

2.622 kere okundu

İlginizi Çekebilir

Donuk Omuz'da Ev Egzersizlerinin Diğer Tedavilerle Karşılaştırılması

Donuk omuz, adheziv kapsülit ismi ile de bilinir ve omuz ekleminin hareketlerinde ki kaybolma ile …

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Watch Dragon ball super