Bacak kasları

Bacak bölgesi kasları, diz eklemi ile ayak bileği eklemi arasında yer alan kaslardır ve ön bölge, lateral bölge, arka bölge olmak üzere 3 grupta incelenir.
Ön grupta yer alan kaslardan M.tibialis anterior kası ayağa ekstansiyon ve inversiyon hareketlerini yaptırır. M.ekstensor digitorum longus kası ayak bileği ekleminden sonra 4 tendona ayrılır ve her bir tendon 2-5.parmaklara kadar uzanır. Bu sayede bu kas 2-5.parmaklara ve ayağa ekstansiyon hareketini yaptırır. M.peroneus tertius kası ayağa ekstansiyon ve eversiyon yaptırır. M.ekstensor hallucis longus kası ise başparmak ve ayağa ekstansiyon yaptırır, aynı zamanda da ayağın inversiyon hareketine yardım eder. Bu 4 kasın siniri N.peroneus profundus’tur.
Bacağın lateral bölgesinde M.peroneus longus ve M.peroneus brevis kasları yer alır. Her iki kasında fonksiyonu ayağa plantar fleksiyon ve eversiyon yaptırmaktır ve her iki kasıda N.peroneus superficialis siniri innerve eder.
Bacağın arka bölgesinde baldır kısmına şeklini veren M.gastrocnemius kası yer alır. Ayağa plantar fleksiyon ve dizede fleksiyon hareketini yaptırır. Bu kasın hemen altında yer alan M.soleus kası ayağa plantar fleksiyon yaptırır. Ayrıca arka bölgede ayağın plantar fleksiyonuna yardım eden M.plantaris isimli bir kasta yer alır. Bacağın arka bölgesinde yer alan tüm kaslar Nçtibialis tarafından innerve edilir. Daha derin grupta ise, M.popliteus, M.fleksor digitorum longus, M.fleksor hallucis longus ve M.tibialis posterior kasları yer alır.
Yazıda geçen bütün kasları aşağıda ki videoda görebilirsiniz

57.997 kere okundu

İlginizi Çekebilir

Fasiyal Sinir Anatomisi

Fasiyal sinir 7.kranial sinirdir. Duyusal, motor ve parasempatik liflerden oluşur ve yaklaşık 10000 adet akson …

5 yorum

  1. sol bacağımın alt bölümünde Achilles tendonumda yürürken ağrı oluşuyor yürümemi engelliyor

  2. topuk dikeni vardır. Ortopediye görün saffet

  3. Oğlum spina bifidalı. Size danışmak istediğim şeyler için bilgi iletişimi verir misiniz?

  4. Bir müddet yürüdükten ve hafif spordan sonra bile Tibialis Anterior kasımın üst bölümünde ağrı oluşuyor. MAsaj yapılırken ağrı geçiyor ama tekrar başlıyor ne yapmamı önerirsiniz.
    Şimdiden çok teşekkür ederim.
    Huseyin

  5. yürürkene bir müddet sonra sağ dizimde ağrı oluştu yaklaşık bir ay sonra sağ bacağımda uyuşma oldu fakat dizimdeki ağrı gitti şimdide yaklaşık 2 yıldır sağ ayağım beni havaya kaldırmıyor ve sağ ayak serçe parmağımı ve yanındaki parmağı oynatamıyom yürürkene zorlanıyom sağ dış tarafta zaman zaman ağrı oluyor doktora gittim bel ve boyun emg ve mr çektirdim birşey bulamadılar ama tedavide etmediler hep fizik tedaviye yönlendirdiler.yardımcı olursanız çok sevinirim.en azından sorunun ne olduğunu mümkünse bilmek istiyorum.saygılar.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Watch Dragon ball super