Solunum egzersizlerinin postür bozukluğuna faydası

inspiratuar kaslarEkstremite hareketleri esnasında gövde postural kontrolünün şekillenmesinde nefes alma ve respiratuvar mekaniğin rolü genellikle gözden kaçmıştır. Torasik kifoz ve lumbal lordoz gibi postural bozukluklar da omuz ve bel ağrısı ile ilişkilidir. Bu çalışma, postüral düzgünlüğü arttırmak için respiratuvar kas egzersizlerini kullanmanın yararlarını belirlemek için yapılmıştır.
Çalışmaya 26 sağlıklı kişi katılmıştır ve bu kişiler eşit bir şekilde egzersiz ve kontrol grubu olarak iki gruba ayrılmıştır. Egzersiz grubundaki kişiler respiratuvar kas egzersizleri günde 10 dakika, haftada 3 gün ve 4 haftadan daha fazla sürede yaptılar. Egzersiz programının sonunda, egzersiz grubu kontrol grubu ile karşılaştırıldığında egzersiz grubunda hem torasik kifozda hem de lumbal lordozda anlamlı derecede azalma olmuştur (%13.1 ve %17.7 sırasıyla). Ayrıca egzersiz grubunda zorlu vital kapasitede (FVC) ve 1. saniyede zorlu vital kapasitede (FEV1) artış olmuştur.
Sonuçlar respiratuvar kas egzersizlerin omurgayı düzelterek iyi postürü sağladığını göstermiştir. Ayrıca bu çalışmanın yazarı tekrarlı derin solunumun göğüs kafesindeki sertliği (stiffness) çözdüğünü ve bu şekilde dolaylı olarak torasik omurlardaki kifozu ve lumbal omurlardaki lordozu azaltığı varsayımını öne sürmüştür.
Kaynak:Human Kinetics

2.322 kere okundu

İlginizi Çekebilir

Dirsek eklemi kontraktürlerinde ortez uygulamalarının fonksiyona etkisi

Kontraktürler uzun süre hareketsiz kalma, eklemin kronik romatizmal hastalıkları ve çeşitli nörolojik hastalıklar gibi faktörlerle …

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Watch Dragon ball super