Spora dönüşte psikolojik faktörler

image001Psikolojik faktörler yaralanma sonrası spora dönüş için önemli belirleyicilerdir. Bu faktörler genellikle iyileşme ve rehabilitasyon periyodu ile ilişkilidir, spora dönüş psikolojisi ile ilgili bilgiler yetersizdir. Bu derlemede bazı faktörler belirtilmiştir;
– Pozitif psikolojik tepkiler sporcunun yaralanma öncesi seviyesinde spora dönüş olasılığı daha fazladır.
– Korku, sporcuların spora dönüşünde görülen en önemli duygudur. Klinisyenler sporcuların geçiş dönemi için yeterli süre vermelidirler sporcuların yeterince desteklendiklerini hissetmelerini görmelidirler.
– Yaralanmaya ve rehabilitasyona negatif bakış açısı spora dönüşte belirleyicidir.
– Baskı (finansal, performans ve takımdaki pozisyonu gibi) tam hazır olmadan spora dönüşe neden olabilir, sporcunun psikolojik olarak spora dönüşe hazır olmaması tekrar yaralanma riskini arttırabilir.
– Yaralanma şiddeti spora dönüşü geciktirebilir, şiddetli yaralanmalar şiddetli ve uzun süren psikolojik tepkilere neden olabilir.
Bu sonuçlar, rehabilitasyon süresince ve spora dönüş fazında psikolojik faktörlerin göz önünde bulundurulması gerektiğini göstermiştir. Bu bilgiler sporcularda maksimum düzeyde sonuçlar alabilmek için klinisyen hangi müdahalelere öncelik vereceği konusunda yardımcı olabilir. Klinisyenler yaralanmış sporcuları değerlendirirken rutin kullanılan sonuç ölçümlerine ek olarak geçerli ve rahatsızlığa özgü ölçümleri bozulmuş psikolojik tepkilerin geliştiğini belirleyebilmek için göz önünde bulundurmalıdırlar.
Ardern et al., Br J Sports Med (2012)

700 kere okundu

İlginizi Çekebilir

Spor Yaralanmalarında İlk Yardım

Spor yaralanmalarında doku iyileşmesi 3 adımda meydana gelir. Bunlar ; enflamasyon dönemi tamir yenilenme fazı …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Watch Dragon ball super