Tendon patolojileri ve yağlı dejenerasyon ilişkisi

tendon patolojileriTendon patolojileri ve supraskapular nöropatiler üst ekstremitede sık karşılaşılan durumlardır. Aşağıda verilen makalede tendon patolojileri, yağlı dejenerasyon ve supraskapular nöropati arasında ki ilişki incelenmiştir.
“Supraskapular nöropati (SSN)’nin tanı ve tedavisi ile ilgili bilgiler, son on yılda önemli ölçüde artmış olsa da; rotator manşet yaralanması, SSN ve rotator manşet kaslarının yağlı dejenerasyonu arasındaki olası ilişki tam olarak anlaşılmış değildir. Buna ek olarak, rotator manşet yrtıklarının SSN oluşumuna katkıda bulunabileceği, üstelik rotator manşet yaralanmalarının tutulan kaslarda yağ dejenerasyonuna neden olabileceği literatürlerde genişçe öne sürülmektedir. Bu çalışmada rotator manşet tendonlarının kalitesi, SSN ve yağlı dejenerasyon arasındaki ilişki incelenmiştir.
Tendon patolojilerinde tendinopatinin ilk aşamasından retraksiyonla birlikte tam kalınlıktaki yırtıklara doğru ilerledikçe yağlı dejenerasyonda kademeli bir artış gözlenmektedir. Daha ciddi tendon patolojileriyle başvuran olgularda SSN’nin sıklığı daha yüksek oldu (bu durum özellikle infraspinatus kasında geçerliydi) bununla birlikte SSN ve yağlı dejenerasyon arasında anlamlı bir ilişki mevcuttur.”
Kaynak: ‘Journal of Shoulder and Elbow Surgery Board of Trustees’

961 kere okundu

İlginizi Çekebilir

Donuk Omuz'da Ev Egzersizlerinin Diğer Tedavilerle Karşılaştırılması

Donuk omuz, adheziv kapsülit ismi ile de bilinir ve omuz ekleminin hareketlerinde ki kaybolma ile …

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Watch Dragon ball super