Bebeklerde refleks gelişim

Bir çocuğun normal gelişiminde relex ve reaksiyonlar gereklidir. Bu refleksler ile oluşan cevaplar çocuğu dönme oturma, emekleme ve ayakta durma gibi motor gelişimin basamaklarına hazırlar. Normal gelişimde primitif refleksler zamanla kaybolarak yerini düzeltme ve denge reaksiyonlarına bırakırlar.
Üst motor merkezlerin bu refleksler üzerinde ki inhibisyon kontrolü bozulur veya gecikirse primitif paternler üstünlük kazanır.
Moro refleksi, kavrama refleksi, arama ve emme refleksi, adım alma refleksi, fleksör çekme refleksi, ekstansör itme refleksi, çapraz ekstansiyon, galant reaksiyonu, pozitif destek refleksi, negatif destek refleksi, ATBR, STBR, TLR ve birleşik reaksiyonlar primitif reflekslerdir.
Boyun düzeltme reaksiyonu, vücut düzeltme reaksiyonu, optik düzeltme reaksiyonu, amfibi reaksiyonu, landau refleksi, koruyucu ekstansiyon refleksi düzeltme ve denge reaksiyonlarıdır. Bu refleks ve reaksiyonların bazıları aşağıda kısaca anlatılmıştır.
Moro refleksi:Çocuk sırt üstü yatar pozisyondayken verilen ani bir ses veya yattığı zeminin oynatılması gibi etkiler sonucunda gövdede ekstansiyon, üst ekstremitelerde abduksiyon ve ekstansyon; bunun devamında ise addüksiyon ve fleksiyon hareketlerinin açığa çıkması beklenir. Gebeliğin 28.haftasında oluşur ve doğumdan itibaren ilk 6 aya kadar devam etmesi normaldir.
Bu refleksin alınamadığı durumlar ciddi merkezi sinir sistemi hasarlarının belirtisidir. Eğer moro refleksi bir tarafta alınırken bir tarafta alınamıyorsa tek taraflı klavikula kırığı olma ihtimali vardır.
Kavrama refleksi:Çocuğun avuç içine yapılan bir uyarım ile objeyi otomatik olarak kavramasıdır. Gebeliğin 28.haftasında oluşur, 4-6 aya kadar varlığı normaldir. Bu refleksin görülmemesi durumunda beyin veya sinir hasarından şüphe edilir.
Arama ve emme refleksi:Arama refleksinde ağız kenara yapılan uyarımlarda bebek uyarılan tarafa doğru başını çevirir. Emme refleksi ise bebeğin dudaklarına bir obje dokundurulduğunda emme hareketinin başlamasıdır. Anne karnında gelişen bu refleks bebek uyanıkken 4 aya kadar, uykuda ise 7 aya kadar devam eder. Bu reflekslerin olmaması bebeğin beyin sapında ki bozuklukların veya sinir sisteminide içine alan ağır enfeksiyonların belirtisi olabilir.
Asimetrik tonik boyun refleksi:Bu refleks servikal bölgede ki kaslar, vertebra eklem yüzleri ve bağlarda ki duyu reseptörleri aracılığı ile açığa çıkmaktadır. Refleksi başlatan hareket başın sağa yada sola döndürülmesidir. Sırt üstü yatan ve başı orta hatta duran bebeğin başı bir tarafa çevrildiğinde yüz tarafında ki ekstremiteler ekstansiyon, diğer tarafta ise fleksiyon hareketi açığa çıkar.
Simetrik tonik boyun refleksi:Boyun kaslarında ki duyu reseptörleri aracılığı ile ortaya çıkan bir reflekstir. Test için bebek sırt üstü veya yüzüstü pozisyonda yatırılır. Baş fleksiyona getirildiğinde üst ekstremitelerde fleksiyon, alt ekstremitelerde ekstansiyon açığa çıkar. Baş ekstansiyona getirildiğinde ise üst ekstremitelerde ekstansor, alt ekstremitelerde fleksör hipertonus açığa çıkar.
Tonik labirent refleks:Bu refleks iç kulaktaki semisirküler kanalların içinde ki sıvının bir başka deyişle başın boşlukta yer değiştirmesi sonucu açığa çıkar. Test için çocuk sırt üstü baş orta hatta, ekstremiteler ekstansiyonda yatırılır. Kollar ve bacaklar fleksiyona getirilmeye çalışıldığında ekstansör tonus hakim olur. Yüzüstü pozisyonda ise baş orta hatta, bacaklar ekstansiyonda, kollar baş üzerinde olacak şekilde yatırılır. İki bacak teker teker fleksiyona getirilir bu sırada bütün ekstremitelerde fleksör tonus hakim olur.
Moro refleksinin uygulanışını aşağıdaki videodan görsel olarak izleyebilirsiniz.

29.064 kere okundu

İlginizi Çekebilir

"Gerçek dostlar kromozom saymaz"

  Türkiye Down Sendromu derneği tarafından “Gerçek dostlar kromozom saymaz” sloganı ile hazırlanan Down Sendromu Tanıtım …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Watch Dragon ball super