Siyatalji tedavisi ve öneriler

siyatik4Siyatalji veya siyatik hastalığı; dördüncü ve beşinci bel omurları arasından çıkan siyatik isimli vücudun en kalın sinirde görülen ve kalçada topuklara kadar hissedilen ağrılı hastalığa verilen isimdir. Bu sinirde meydana gelen ağrıya genellikle sinirin çıktığı bel omurlarında kaymalar veya eklem iltihapları neden olur. Siyatik ağrısı kendini iki şekilde belli eder. Ya devamlı hafif bir ağrıdır ya da arada bir gelen şiddetli bir ağrıdır.
Bir önceki yazımızda detaylıca anlattığımız bu hastalığın tedavisi hakkında bilgiler ve hastalar için öneriler vereceğiz.
Tedavi
Siyatik hastalığı bir dönem istirahat ve belirli hareketlerden kaçınarak tedavi edilir. İlaç tedavisi, sıcak soğuk uygulamalar, fizik tedavi teknikleri kullanılan bazı tedavi yöntemleridir. Bazı durumlarda ameliyatta uygulanmaktadır. Uygulanacak tedavi hastalığın altında yatan nedene göre şekillendirilir. Altta yatan neden ortadan kaldırılmadıkça tedaviden etkili bir sonuç alınması beklenemez. Teşhis konulduktan sonra yapılacak ilk şey uygun ilaç verilmesi ve yatak istirahati uygulanmasıdır. Daha sonra sıcak havuzlar, masaj, hidroterapi, elektroterapi, manuel terapi ve egzersiz tedavisi gibi teknikler fizyoterapistler tarafından uygulanır. Uygun tedavi yöntemleri ile 6 ayda iyileşme sağlanabilmektedir.
Öneriler
Karın kaslarını güçlendirerek belinize binen yükü azaltabilirsiniz. Bunun için günde 20-30 mekik hareketi etkili olabilmektedir.
Ağır kaldırmaktan kaçının, kaldırmak zorunda olduğunuz durumlarda mutlaka yükü dizlerinizi bükerek alın ve yükü mümkün olduğu kadar gövdenize yakın tutarak taşıyın.
Uzun süre ayakta durmakta ya da oturmaktan kaçının. Uzun süre oturmanız gerekiyorsa belirli aralıklarla ayağa kalkın ve birkaç adım yürüyün.
Yatarken belinizin altına yastık koyun, ya da yan yatmayı tercih edin.
Bir sandalyeye oturup öne doğru eğilin, bu sırt kaslarınızı germenizi sağlayacaktır.
Yüksek topuklu ayakkabı giymek vücudun ağırlık merkezini öne kaydıracağı için belinize binen yükü artıracaktır, topuklu ayakkabı giymekten kaçının.

7.189 kere okundu

İlginizi Çekebilir

Gövdeye Özel Değerlendirme Yöntemleri

Rehabilitasyon uygulamalarının hedefleri arasında kas kuvvetinin korunması ve artırılması, kas kısalıkları, kontraktür ve deformitelerin önlenmesi, …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Watch Dragon ball super