Biodeks Denge Sistemi

Geçmişte çeşitli sistemler balans ve postural kontrol değerlendirilmesinde kullanılmıştır. Bu cihazlar tipik olarak kuvvet plakası ile kombine bilgisayar yazılımı kullanılarak basma merkezinin hareketini değerlendirmekteydi. Basma merkezi, ayağın zemin ile teması esnasında basmanın merkezi noktası veya ayakta zemin reaksiyon kuvvetinin uygulandığı noktadır. Duruş esnasında basma merkezi, ayak üzerinde bireyin ağırlık merkezi ölçülerek bulunabilir. Böylece basma merkezi, duruş esnasında ağırlık merkezinin salınımı veya hareketi toplamı, indeks için kullanılabilir. Bu metod fonksiyonel olarak anstabil ayak bileği olan bireylerde tek-bacak duruş stabilite paternlerinin değerlendirilmesinde kullanılmıştır.
Kuvvet plakası sistemlerinin tersine Biodeks Denge Sisteminde (BDS) anterior-posterior (AP) ve medial-lateral (ML) akslara eş zamanlı serbest hareketin olduğu sirküler bir platform kullanılır. Buradaki akslara ek olarak platforma farklı rezistan kuvvet uygulayarak platformun dengesini değiştirmek mümkündür. Bu kuvvet, platformun alt kısmından sürpriz uygulamalar yapar ve yapımcı tarafından önceden yerleştirilmiş rezistanlar ayarlanabilir. Sekiz adet yaylanma rezistans seviyesi vardır ve denge platformunun çevresinde lokalizedir. Statik kondisyon esnasında baskı merkezinin deviasyonunun ölçümüne kıyasla dinamik kondüsyon esnasında her bir aksın eğiminin derecesinin bu aygıtla ölçümü tercih edilir.
BDS, ayak bilek eklemi mekanoreseptörlerinin maksimum sitümile olduğu 20 dereceye kadar olan ayak platform eğimi sağlamaktadır. BDS, AP ve ML akslara eğimin derecesinden, medial-lateral stabilite indeksi(MLSI), anterior-posterior stabilite indeksi ve overall (toplam) stabilite indeksini (OSI) hesaplar. Buradaki indeksler sıfır noktasının çevresine olan değiĢimlerin (dalgalanmaların) değerinin grup ortalamasına göre standart deviasyonudur. MLSI ve APSI; sırasıyla BD’nin AP ve ML aksları boyunca horizontal değişimlerinin hesaplanmasıdır. Tersine OSI, MLSI ve APSI’nin bileşimidir ve nitekim her iki yöndeki değişimler için sensitiftir. Bu stabilite indekslerindeki yüksek değerler denge yetersizliğinin göstergesidir.
biodex denge sistemiBu ölçümlerin yanında, sistem 5 derece konsantrik dairelere (zonlar) ek olarak her kadran (çeyrek daire) için  dengede ki zaman yüzdesini hesaplar. Örneğin BDS üzerinde geçen süre 30 saniye ve bireyin dengede kaldığı en küçük zonda  (0-5 derece)  kalış süresi 15 saniye ise birinci daire için sistem rapor sonucu % 50‟dir. İkinci dairede (6-10 derece) harcanan süre 10 saniye ise sonuç %33 olarak raporlanacaktır. Bu prosedür dört kadrana da uygulanır. Böylece sistem, horizontalden uzaklaşmada harcanan zaman paterni ile birlikte horizontalden uzaklaşma standart deviasyonunu klinisyenin saptamasını sağlar.

2.841 kere okundu

İlginizi Çekebilir

Bel Hastalarında Fizik Tedavi Modaliteleri

Bel ağrılı hastaların tedavisinde kullanılan sıcak, soğuk, masaj, traksiyon, alçak, orta ve yüksek frekanslı akımlar …

Bir Yorum

  1. Sayın Özdemir,
    Biodex Balance System SD ile ilgili değerlendirmeniz ve paylaşıma açtığınız için Biodex Türkiye Temsilcisi olarak teşekkür ederim.
    Saygılarımızla.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Watch Dragon ball super