Kalça kasları için spesifik egzersizler

kalca-kaslarini-calistiranBu EMG çalışması gluteus medius (GM) ve gluteus maksimusun (SupGMx) superio parçası ile tensor fascia late’yı (TFL) karşılaştırmaktadır. Bu çalışma hangi egzersizin GM ve SupGMx’da yüksek EMG aktivitesi ve TFL’de düşük aktivitesi oluşturduğunu araştırmaktadır.
Her üç kas da kalça abduktorüdür. Fakat, TFL kalça internal rotatörüdür ve aşırı internal rotasyon bir çok kas-iskelet sistemi rahatsızlığının bir faktörü olabilir. TFL, iliotibial band boyunca patella üzerinde lateral kuvvet uygular. Ayrıca, TFL ile kıyaslandığında SupGMx’un atrofisi kalça dejenerasyonunda gözlenebilir bir durumdur. Bu nedenler dolayı TFL’den izole GM ve SupGMx ‘ı kuvvetlendirmek istenen bir durumdur.
Bu çalışmada 20 sağlıklı kişi 11 kalça kuvvetlendirme egzersizini uygulamıştır. Bunlar yan yatışta bacağı yana kaldırma, yan yatışta topular bitişik dizi yana-yukarıya açma, her iki diz fleksiyonda köprü kurma, bir ayak fleksiyonda diğer ayakta ekstansiyonda köprü kurma, emekleme pozisyonda diz ekstansiyonda iken kalça ekstansiyonu, emekleme pozisyonunda bir diz fleksiyonda kalça abdüksiyonu, lunge (öne doğru hamle) hareketi, çömelme hareketi, hafif çömelem pozisyonunda elastik band ile her iki dizi yana açma, yana adım alma, öne adım alma.
Her iki köprü kurma, ayaklar bitişik yana doğru açma, yana adım alma ve çömelme hareketinde SupGMx ve GM kası TFL’den aktifti. Fakat her diz fleksiyonda köprü kurma hareketi ve çömelme hareketi GM ve SupGMx kaslarında göreceli olarak daha az aktiviteye sahipti. Elastik band ile yanyatışta her iki ayak bitişik üsteki dizi yana doğru açma hareketi GM ve SupGMx kaslarında en yüksek aktiviteyi ve TFL’de de düşük aktivite göstermiştir Kaynak: Orthop Sports Phys Ther 43 (2013)

5.834 kere okundu

İlginizi Çekebilir

Lomber Bölge Kasları

Omurganın kasları hareketin kontrolü ve dinamik stabilite için en önemli yapılardır. Gövde kontrolünde rolü olan …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Watch Dragon ball super