Lisans Tamamlama İle Fizyoterapist(!)

Biz fizyoterapistler ve fizyoterapist adayları mesleğimizle ilgili onlarca sorunla uğraşırken hergün kaygılarımızı artıran yeni gelişmeler meydana gelmeye devam ediyor. Bilinçsiz ve plansız şekilde açılan yeni okullar ve artırılan kontenjanlarla binlerce fizyoterapist işsiz kalma tehlikesi yaşarken bugünlerde uzaktan eğitimle fizyoterapist(!) yetiştirileceği haberini üzülerek almış bulunuyoruz. Sağlık-Sen önlisans mezunlarının lisans tamamlama ile fizyoterapistliğe geçiş yapabileceğini büyük başarı başlığı ile duyurdu.
Geçtiğimiz dönemlerde kısa süreli kurslarla fizyoterapist diploması verileceği söylentilerine kendisi de fizyoterapist olan Başbakanlık Müşaviri Ahmet Çotuk yalanlama getirmişti ancak bugün fizyoterapi teknikerlerine uzaktan eğitimle fizyoterapist diploması verileceği gerçeği ile karşı karşıyayız.
Fizyoterapistlik bir uygulama mesleğidir ve herşeyden önemlisi insan sağlığı ile uğraşan bir meslek dalıdır. Uzaktan eğitimle yetiştirilecek sözde fizyoterapistlerle halkın sağlığı ile oynamaya; bu mesleğe girebilmek ve meslekte ilerleyebilmek için yıllarını vermiş meslektaşlarımızın da emeklerine haksızlık yapmaya kimsenin hakkı yoktur. Umarız en kısa zamanda bu yanlıştan dönülür.

9.406 kere okundu

İlginizi Çekebilir

Geleneksel Fizyoterapi

Pozisyonlama, eklem hareket açıklığı egzersizleri, germe egzersizleri, güçlendirme egzersizleri, kompanzasyon teknikleri, mobilizasyon ve endurans egzersizlerinden …

4 yorum

  1. Bende fiziktetedavi görüyorum.doktor mu doktormu sitajermidoktor anlamadım.

  2. İnşallah bir an önce meslek yasamızın yönetmeliği çıkar da mesleğimiz hakettiği yere kavuşur

  3. OĞUZHAN KARABACAK

    HOCAM BU LİSANS TAMAMLAMAYA SIRA GELENE KADAR ŞİKAYET EDECEK ÇOK ŞEY VAR YURT DIŞINDAN GELİP BURADA EĞİTİM GÖREN ( SADECE TÜRKÇE YETERLİLİK SINAVI İLE ) YURT DIŞINDAN İTHAL EDİLİP ÜLKEMİZDE ÇALIŞTIRILAN FİZYOTERAPİSTLER VAR BUNLARA BİRŞEY YOK DA BU ÜLKENİN İNSANINA VATANDAŞINA LİSANS TAMAMLAMA HAKKI VERİLDİĞİ ZAMAN MI KÖTÜ OLUYOR.. KİMSE DIŞARIDA MI KALDI KİMSE ÜNİVERSİTEYE Mİ YERLEŞEMEDİ KİMSE KİMSENİN NASİBİNİ YİYEMEZ HEM OKUL MESLEĞİ İŞİ ÖĞRETİYOR MU ŞURDA YOLDAN GEÇEN İLK OKUL MEZUNU BİRİSİNİ ALSANIZ İKİ AY KURS VERİRSENİZ ODA FİZYOTERAPİST OLUR. GEREK PERFÜZYON GEREK İSE DİYETİSYENLİK VE HEMŞİRELİĞİN UZAKTAN EĞİTİM PROGRAMLARIVAR DA FİZYOTERAPİ VE REHABİLİTASYONUN MU OLMUYOR HEMŞİRELİK DE PERFÜZYONİSTLİK DE UYGULAMA YOKMU VAR İV YOL AÇMA İV ENJEKSYON İM ENJEKSYON TEDAVİ VS GİBİ GÖREVLERİ VAR HEM FİZYOTERAPİSTE GÖREDE FAZLA RİSKLİ BİR BÖLÜM BUNUN UZAKTAN EĞİTİMİ OLURKEN NEDEN FTR NİN OLMASIN HEM EGER BUNLARI SIKINTI EDİYORSANIZ BENCE DAHA BÜYÜK BİR SIKINTIMIZ VAR HEKİMLER OZAMAN HEKİMLERİ ORTADAN KALDIRALIM FİZİKSEL TIP VE RAMATOLOJİ BÖLÜMÜNÜ KAPATSINLAR DOKTOR DER DİĞER SAĞLIK ELEMANLARI YAPAR BUDA KÜÇÜK DAĞLARI BİZİM YARATMADIĞIMIZI GÖSTERİYOR….

  4. bu makaleyi dicemde makale değil 🙂 lisans tamamlamadan bi haber yazıyı yazan arakadaş lisans tamamlamada uzaktan eğitimde cogu ders ksıaca uyulama dersleri bunlardan nerdeyse mesleğimizin asıl dersleri örgün veriyolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Watch Dragon ball super