Ultra-Reiz akımları ile tedavi

elektroterapi3Ultra-reiz akımları, trabert akımları olarakta bilinir. 2 msn uyarı, 5 msn dinlenme süresi olan 142Hz’lik kesikli galvani akımıdır. Gözle görülmesi zor olan hızlı kas kontraksiyonları oluşturur. Ağrıyı azaltır ve kan dolaşımını artırır. Kas kontraksiyonları etkisinden faydalanmak için akım şiddeti kas kontraksiyonu açığa çıkarana dek artırılır. Bazı durumlarda ağrı eşiği aşılmaktadır. Şiddet hastanın tolere edebileceği kadar artırılmalıdır. Kontraksiyonlar azalınca şiddet tekrar artırılmalıdır. Bu işlem bir seansta 2-4 kere tekrar edilmelidir. Kas kontraksiyonları gözle görülebilir, elle palpe edilebilir olmalıdır ancak kuvvetli kas kontraksiyonlarından kaçınılmalıdır. Ağrı azaltıcı etkisiniden faydalanmak için başlangıçta akım şiddeti az olmalıdır, sonra hasta alışıp başlangıçtaki gibi hissetmezse belirli sürelerle 2-4 kere akım şiddeti artırılarak ağrı eşiği yükseltilmelidir.
Ultra-reiz akımları hpertonik kaslarda, nevraljilerde, post tramvatik durumlarda, osteoartrozda ve kan damarlarının spazmı veya kaslardaki tonus bozukluğu nedeniyle oluşan dolanım problemlerinde kullanılır.
Akım şiddeti 1 dakika aralıklarla artırılarak tolerans limitine 5-7 dakikada erişilmelidir. Tedavi süresi 15 dakikayı aşmamalıdır. Bazı durumlarda akım şiddeti 70-80 mA’e kadar artırılabilir. Hastanın bunu rahat tolere etmesi için elektrotlar en az 1cm kalınlığında ve bol su emen elektrot yatağı üzerine konmalı ve çok iyi tespit edilmelidir.
Tüm bu uygulamalar ilgili hastalıklarda güzel sonuçlar vermekle birlikte, yanlış uygulamaların faydadan çok zarar vereceği unutulmamalıdır. Bu tedavi teknikleri fizyoterapistler tarafından uygulanmalıdır.

2.761 kere okundu

İlginizi Çekebilir

Bel Hastalarında Fizik Tedavi Modaliteleri

Bel ağrılı hastaların tedavisinde kullanılan sıcak, soğuk, masaj, traksiyon, alçak, orta ve yüksek frekanslı akımlar …

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Watch Dragon ball super