İyontoforez'de kullanılan iyonlar

iyonto2İyontoforez deri yoluyla bazı kimyasal maddelerin vücuda verilmesidir. İyontoforez tekniğinde iyonlar aynı işaretli kutuplardan vücuda verilir. Bazı iyonların kullanım amaçları ve kullanım şekillerininin bilinmesi bir fizyoterapist için oldukça önemlidir.
(-) Kutupta verilen iyonlar:
-İyot:KI solüsyonu halinde iltihap durumlarında, yaralanma sonucu gelişmiş eklem sertliklerini açmak gibi amaçlarla kullanılır. Uygulanan bölgede damarları genişletir.
-Salisilat: Sodyum salisilat solüsyonu şeklinde kullanılan bu iyon romatizmal hastalıkların tedavisinde etkilidir. Çünkü klor iyonu duyu sinirleri üzerinde analjezik etki yaratır.
-Klor: NaCl yada CaCl2 solüsyonu şeklinde sertleşmiş dokuları yumuşatmak amacı ile vücuda verilir.
-Sitrat: Sodyum ve potasyum sitrat şeklinde romatizmal hastalıklarda, özelliklede romatoid artritin akut devresinde kullanılabilir. Su içi uygulaması şeklinde uygulama yapılır.
-Asetat: Kalsifik birikintiler, myositis ossifikans ve donuk eklemlerde kullanılır. %2’şik solüsyonlar şeklinde uygulama yapılır.
(+) Kutuptan verilen iyonlar:
-Çinko: ZnCl2 veya ZnSO4 şeklinde enfekte yüzeyel yaralarda, sinüzitlerde, kulak iltihaplarında ve mükoz membran iltihaplarında çinkonun antiseptik özelliğinden faydalanmak amacı ile kullanılır.
-Bakır: CuSO4 solüsyonu şeklinde fungus enfeksiyonlarında ve yüzeyel taralarda kullanılır. Su içi uygulamaları şeklinde yapılabilir.
-Hidrokortizon: %1’lik merhem şeklinde uygulanan hidrokortizon antienflamatuar etkisi gösterir. Bursit, tendinit, artrit ve myosit gibi romatizmal hastalıklar için uygundur.
-Magnezyum: %1’lik solüsyonlar halinde bursit ve periartirtlerde kullanılır, sinirlerin ağrı taşımasını engeller.
-Prokayn: Burkulmalar, bel ağrıları ve musküler orjinli kas ağrılarında kullanılması uygundur. %1’lik prokayn hidrokloride 1/20.000’lik adrenalinden 5 damla ve bir kaç damla 80derece alkol damlatılır. Uygulama bölgesinden daha büyük elktrot tercih edilmelidir ve 30 dakika süreyle ugulanmalıdır.
-Histamin: Kapiller dilatasyon, akson refleksi ile arteriol dilatasyon ve kapiller damar çeperlerinin permiabiletesi sonucu lokal ödem meydana gelmesi gibi etkileri vardır. Bu etkileri sayesinde kronik iltihap ve dolanım bozukluğu olan hastalarda kullanımı uygundur. 5-10 mA dozunda ki akım 5 dakika süre ile verilmelidir.

4.688 kere okundu

İlginizi Çekebilir

Bel Hastalarında Fizik Tedavi Modaliteleri

Bel ağrılı hastaların tedavisinde kullanılan sıcak, soğuk, masaj, traksiyon, alçak, orta ve yüksek frekanslı akımlar …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Watch Dragon ball super