İzometrik egzersizler

İzometrik egzersizler; basit, etkili, az zaman harcayan ve alet gerektirmeyen egzersizler olmaları açısından pratikte en çok kullanılan egzersizlerdendir. Hareket açığa çıkmadan, kasların kasılarak çalıştırılması olarak tanımlanabilir. Bu egzersizler kontrol altında artritli hastalar, kaza veya ameliyat sonrası uzun süre yatan hastalar, izotonik egzersizin başta kontraendike olduğu durumlar ve akut ağrılı olgularda kullanılır.  Egzersizler yatma, oturma veya ayakta durma gibi tüm pozisyonlarda uygulanabilir.
İzometrik egzersizlerin etkisi kontraksiyon uzunluğuna, kontraksiyonların canlılığına ve egzersizlerin yapılma sıklığına bağlıdır. Egzersize dereceli olarak başlanır ve aşırı bir kasılmama olmamalıdır. Kontraksiyon süresi başta 1sn olmalıdır ve zamanla 6 saniyeye kadar çıkarılmalıdır. Günde 100-150 kereye kadar setler halinde verilebilir. Egzersizi yapan kişinin ayna karşısında yapması pozisyonları daha iyi öğrenmesi açısından iyi olacaktır.
Tüm vücut için izometrik egzersizler aşağıda ki videoda gösterilmiştir..

21.210 kere okundu

İlginizi Çekebilir

VÜCUT GELİŞTİRME – FITNESS VE SPORTİF AKTİVİTELERİN KALBE ETKİSİ

Kalbimiz normal kaslarımız yapısındadır, ancak istem dışı hareket eder, Yapılan vücut geliştirme çalışmaları, kalbi güçlendirerek, …

3 yorum

  1. Merhaba.. Sayın Mehmet Bey sitenizi inceledim ama merak ettim hem yüksekokul mezunu olup hem nasıl fizyoterapist oldunuz ?? Bu durumda unvaninizin fizyoterapi teknikeri olması gerekmez mi ? Ordaki ikilemi anlayabilmiş değilim.

  2. izometrik egzersizler niye günde 100-150 defa yapılıyor?

  3. Merhabalar Mehmet bey
    Benim ufak bi dış hemaroid sorunum var fakat sporla ugrasan bir bayanim. Doktorum bana izometrik sporlarin zarar vermicegini soyledi fakat ben bir iki sey sormayi unuttum. Hulahop cevirmek barfiks cekmek gibi egzersizlerin bir zarari olur mu? Formumu kaybetmek istemiyorum yardimci olursaniz cok sevinirim iyi calismalar 🙂

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Watch Dragon ball super