Ultrason ile tedavi

ultrason tedavisiUltrason, ses enerjisidir. Fizik tedavide derin sıcaklık ve ağrı giderici etkilerinden dolayı kullanılmaktadır. Ses dalgalarının frekansları belirlenen mekanik basınç dalgalarıdır. Tedavi amacı ile kullanılan ultrason piezo-elektrik yolla elde edilmektedir.
Ultrason tedavisinde dakgalar absorbe edildiği zaman ısı oluşur. Isı etkisi yağ, kas ve periost gibi dokuların ara yüzeylerinde daha çok olur. Ortam yoğunluğunun değiştiği yerlerde kısmi yansıma meydana geldiğinden bu noktalarda ıs yayılımı olur. Dokularda ki ısı artımı hücre aktivasyonunu artırır. Vazodilatasyon oluşturarak ka akımında artma meydana getirir. Metabolizmanın artması sonucu metabolitlerin atımını sağlar ve bu sayede enflamasyonları azaltır. Ultrason dalgaları dokularda basınç değişikliklerine neden olur bunun sonucunda da dokudaki mekanik reaksiyonlar mikromasaj etkisi gösterir. Kollajen liflerin birbirinden ayrılması ve bağ dokunun yumuşaması ile adhezyonları çözer. Ayrıca ultrason; mikroskobik olarak hücre yapısını serbestleştirir, kan yapımını hızlandırır, analjezik etkisi vardır, otonom sinir sistemi üzerinde etkisi vardır ve yumuşak doku yaralanmalarını iyileştirir.
Tedavinin dozajı tedavi edilecek bölgenin büyüklüğü, tedavi şiddeti, tedavi süresi gibi unsurlar göz önüne alınarak planlanmalıdır. İlk tedaviye diğer tedavilerden daha kısa süreyle başlanmalı, ortalama tedavi süresi 5 dakika olarak ayarlanmalıdır. Ultrason deriye direk temas yerine bir jel üzerinden ya da su içi uygulama teknikleri ile uygulanmalıdır. Üst üste binen sirküler çizgiler, üst üste binen 8 çizimleri ya da üst üste binen transvers çizgiler şeklinde ultrason başlığı vücut üzerinde gezdirilmelidir.
Ultrason kontraktürlerde, osteartirlerde, romatoid artirlerde, kas incinmelerinde, fibrosit ve myositlerde, nöromalarda, plantar siğillerde, açık yaralarda, sudek atrofilerinde kullanılabilir. Kalp pili olanlarda, hamilelerde karın üzerinde, tümörlerde, enfekte bölgelerde, büyüyen kemiklerin epifiz plakları üzerinde, medulla spinalis üzerinde, gözler ve beyin üzerinde, genital organlar üzerinde ve kalp üzerinde uygulanmaz.

20.910 kere okundu

İlginizi Çekebilir

Bel Hastalarında Fizik Tedavi Modaliteleri

Bel ağrılı hastaların tedavisinde kullanılan sıcak, soğuk, masaj, traksiyon, alçak, orta ve yüksek frekanslı akımlar …

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Watch Dragon ball super