Refleksoloji nedir?

refleksolojiRefleksoloji el ve ayakta yer alan bazı anahtar noktalara uygulanan özel masaj teknikleri ile kişide rahatlama, hastalık semptomlarında azalma ve vücut dengesinin düzelmesi gibi olumlu etkileri olan bir altarnatif tıp yöntemidir.  Uzak doğu ülkelerinde yaklaşık 10bin yıl önce bir çok hastalık için kullanıldığına inanılan refleksoloji modern anlamda 1930 yılında yapılan bölge sağaltımı çalışmaları ile geliştirilmiştir. Tıbbi bir masör olan Eunice Ingham ayakların uygun noktalarına yapılacak basınçlarla vücudun belirli noktalarını sağaltabileceğini düşünmüş, ve bu çalışmalarına uygun refleksoloji haritaları çıkarmıştır.
Refleksoloji tek başına bir tedavi yöntemi olmamakla birlikte, diğer tedavi yöntemlerini destekleyici bir tekniktir. Refleksoloji sinir noktalarını belirli tekniklerle uyarmanın ortaya elektrokimyasal mesajları çıkardığını bununda nöronların yardımı ile ilgili organı uyardığını savunur. El ve ayakta biten sinir uçları refleksoloji masajı ile uyarılarak vücutta uygun segment ve iç organlarda doğal uyarılar oluşturulur. Oluşan uyarılar vücudun toparlanmasında ve homeostasis’in sağlanmasında rol oynar.
Özel olarak tasarlanmış koltuklarda 45 dakikalık seanslar halinde uygulanır. Küçük bebekler için anne kucağında yada uygun bir minder üzerinde uygulanması da mümkündür. Refleks bölgeleri masajı uygulaması için toplam beş basma tekniği vardır: Başparmak hareketi, parmak hareketi, ovma hareketi, sıvazlama hareketi ve sıkma hareketi. Bu hareketler hem ellere hem de ayaklara aynı şekilde tatbik edilir. Önemli olan bu tekniğin kime nasıl uygulanacağıdır. Kişinin fizikî yapısı, yaşı ve o andaki sağlık durumu göz önünde bulundurulur. Meselâ iri yapılı bir insana daha kuvvetli, zayıf, yaşlı ve çocuklara ise, normal şekilde basarak masaj yapılır. Tedavi, başparmak veya başka bir parmağın kenarıyla basınç uygulanarak saat yönünde döndürülmesinden oluşur.
Haftada 2 seans halinde verilecek terapiye hastalığın seyrine göre 6-10 seans devam edilir. Stres, panik atak, bel ve boyun fıtıkları, eklem ağrıları, dikkat bozuklukları, otizm, kas hastalıkları, kireçlenme, migren, astım ve konuşma bozukluğu gibi bir çok hastalıkta destekleyici tedavi olarak uygulanabilir.  El ve ayakta bulunan damarların kabarık göründüğü durumlarda hematoma yol açabileceği için bu durumda da kontraendikedir.
Refleksolojinin uygulanışı ve uygulanış alanlarına şu linkten ulaşabilirsiniz http://www.fztozdemir.com/refleksoloji-haritasi-ve-uygulanisi/
Refleksoloji’nin uygulanışını aşağıda ki videodan izleyebilirsiniz


 

1.022 kere okundu

İlginizi Çekebilir

Bel Hastalarında Fizik Tedavi Modaliteleri

Bel ağrılı hastaların tedavisinde kullanılan sıcak, soğuk, masaj, traksiyon, alçak, orta ve yüksek frekanslı akımlar …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Watch Dragon ball super