Uzun mesafe koşu ve Osteoartrit

running womanOsteoartrit (OA), kadınlarda en sık görülen 4 hastalıktan biridir. Kartilajın incelmesi ve fokal proteoglikan kaybı OA’in özelliklerindendir. Koşma ve zorlu fiziksel aktivitelerin OA riskini arttırdığı buna karşın yürüme ve hafif aktivitelerin ise bu riski azalttığı ifade edilmektedir.
90.000 kişinin bilgileri analiz edildi. Hastaların oransal zarar analizleri OA ve kalça protezi ile egzersiz enerji harcama karşılaştırılarak yapıldı.
74.752 koşu sporu yapan kişilerin takibinde (7.1 yıl) 2004’ünün OA ve 259’unun ise kalça protez ameliyatı olduğu bildirilmiştir. 14.625 düzenli yürüyüş yapan kişinin 5.7 yıl süren takiplerinde 696’sının OA ve 114’nün kalça protezi ameliyatı olduğu bildirilmiştir. Koşucuların, yürüme yapan kişilere göre tüm aktivite seviyelerinde daha düşük riske sahip oldukları görülmüştür. Beden kitle indekslerine (BKİ) göre BKİ 27.5’ten büyük olan kişiler, 22.5’ten küçük olan kişilerle karşılaştıklarında OA riskinin %50 artmış olduğu görülmüştür. Bu değerlerde kalça protez riski %45 idi.
Rekreasyon amacı ile koşan kişilerde, aktivite seviyeleri klavuzlarda bahsedilen seviyelerden yüksek de olsa ve yılda bir maratonlara da katılsalar OA ve klaça protezi açısından büyük risk altında değildirler. Aslında koşucular düzenli yürüyen kişilere göre daha az OA ve kalça protezi riski taşımaktadırlar. Sonuç olarak koşucular, düşük BKİ’den dolayı anlamlı derecede azalmış OA ve kalça protez riskine sahiptirler

597 kere okundu

İlginizi Çekebilir

Spor Yaralanmalarında İlk Yardım

Spor yaralanmalarında doku iyileşmesi 3 adımda meydana gelir. Bunlar ; enflamasyon dönemi tamir yenilenme fazı …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Watch Dragon ball super