Soğuk uygulamalar

soğukuygulamaSoğuk uygulama; vücudun ısısını düşürmek amacıyla lokal ya da genel olarak bir takım fiziksel ajanların kullanılmasıyla yapılan tedavi yöntemidir. Soğuk uygulamalarda amaç bölge ya da dokunun ısısını düşürerek gelen kan akımını azaltmaktır. Soğuk uygulama uygulandığı bölgede doku metabolizmasını yavaşlatır, vazokontriksiyon ve anestezik etki yaratır böylece ağrı duygusu azalır.
Soğuk uygulama sonucu vazokontriksiyon(damarların daralması) oluşur ve uygulama yapılan bölgeye kan akışı azalır, bölgede ödem ve enflamasyon gelişimi azalır. Buda akut durumlarda soğuk uygulamanın en büyük avantajıdır.  Hücre metabolizmasında yavaşlama ile uygulama yapılan bölgede lokal olarak oksijen ihtiyacı azalır.  Kaslarda gerginlik, ağrı ve enflamasyonun azalmasına yol açar, kısa süreli aneljezik etki meydana getirir.
Soğuk uygulama bir fizyoterapist tarafından sıklıkla akut durumlarda ödemin önüne geçmek amacı ile uygulanır. Soğuk uygulama sayesinde vazokonstriksiyona uğrayan damarlarda kan iletimi azalır, travmaya maruz kalan bölgeye kan iletimi yavaşladığı içinde ödem gelişimi engellenmiş olur. Akut durumların dışında kırık, çıkık, burkulma ve benzeri kas-iskelet sistemini ilgilendiren ortepedik vakalarda aneljezik etkisi içinde kullanılır. Hemipleji, spinal kord yaralanması gibi nörolojik rahatsızlıklarda görülen ve aktivite yapmayı engelleyen spastisite durumlarında da soğuk uygulama endikedir. Bunların dışında başağrısı, mide ve beyin kanaması, vücut temeratüründe anormal artışlar gibi vakalarda da soğuk uygulamaların çeşitli tekniklerinden faydalanılır. Periferik vasküler hastlığı olan kişilerde, diabet hastalarında ve arteriosklerozu olan hastalarda ise soğuk uygulama kontraendikedir. Ciltleri çok hassas olduğundan çocuklar ve yaşlılar soğuk uygulama açısından risk grubundadır. Bu grup hastalara uygulama yapılması mutlaka gerekli ise çok dikkat etmek gerekir.
Soğuk uygulama yaparken bazen istenmeyen durumlar ortaya çıkabilir Deri ve mukozada morarma hissizlik varsa titreme ve vücut ısısında hızlı düşme olursa kaslarda kontraksiyon ve ağrı gelişirse soğuk uygulama durdurulur.
Soğuk uygulama kuru soğuk uygulama (buz torbası, buz paketleri) ve yaş soğuk uygulama (soğuk yaş kompres uygulama, serin sünger banyosu) olmak üzere iki şekilde uygulanır.  Kuru soğuk uygulamada en çok uygulanan yöntem buz torbası uygulamasıdır. Lokal olarak yapılan uygulamada amaç; ödemi azaltmak, kanamayı kontrol altına almak ve uygulama bölgesinde anestezi oluşturmaktır. Kas burkulmalarında ve hematomda buz torbası uygulaması yararlı olmaktadır. Buz uygulaması sırasında buz paketleri direk olarak tene temas etmemeli ve uygulama süresi 15 dakikayı kesinlikle aşmamalıdır, aksi taktirde buz yanığı meydana gelebilir.
Nemli soğuk uygulamalar ise soğuk nemli kompresler ve serin sünger banyosu olarak iki çeşittir. Soğuk su içerisine gazlı bez, değişik boylarda kompresler ya da havlu batırılarak vücudun istenilen bölgesine uygulanması işlemine soğuk nemli kompres uygulaması denir. Uygulama genellikle ateşi düşürmek için bileklere, koltuk altına, inguinal bölgeye, boyna veya başa konur. Kalbi etkileyeceği için kalbin bulunduğu bölgeye soğuk uygulama yapılmaz. Bunun dışında vücudun diğer bölgelerine soğuk kompres uygulaması yapılabilir. Soğuk kompres uygulaması baş ağrılarında burkulmalarda, böcek ısırmalarında ve dermatitlerde uygulanır. Serin sünger banyosu, yüksek vücut ısısını düşürmek için vücudun geneline uygulanan bir yöntemdir. Soğuk suya batırılan süngerin vücuda konulmasıyla yapılan uygulamadır. Bazen belirli oranlarda su ile karıştırılmış alkol kullanılabilir.
Ayrıca günümüzde teknolojinin ilerlemesi ile fizyoterapistler klinikte crioterapi, soğuk terapi cihazları ve soğuk terapi bandajları gibi değişik tekniklerden de faydalanmaktadır.
Soğuk uygulama sırasında dikkat edilmesi gerekenler;

  • Soğuk uygulamalar fizyoterapist tarafından yapılmalı ve uygulama esnasında hasta yalnız bırakılmamalıdır.
  • Fizyoterapist her 5 dakikada hastayı gözlemeli ve gözlemlerine göre işleme devam etmelidir.
  • Soğuk uygulamalar 15-20 dakikadan fazla uygulanmamalıdır.
  • Soğuk uygulamalar 30 dakikadan fazla sürerse hücre ölümüne neden olur.
  • Soğuk uygulamalar vücut ısısını düşürmek amacıyla yapılıyorsa ateş saatte 1°C düşecek şekilde uygulanmalıdır.
  • Soğuk uygulamalarda uygulama aralığı 2 saat olmalıdır.
  • Soğuk uygulama yapılacak bölgede açık yara varsa asepsi kurallarına göre çalışılmalıdır.
  • Soğuk uygulamalarda vücut ısısı 1,5-2 °C birden düşerse uygulamaya ara verilerek bir süre sonra yeniden yapılmalıdır.

 

24.695 kere okundu

İlginizi Çekebilir

Bel Hastalarında Fizik Tedavi Modaliteleri

Bel ağrılı hastaların tedavisinde kullanılan sıcak, soğuk, masaj, traksiyon, alçak, orta ve yüksek frekanslı akımlar …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Watch Dragon ball super