Theraband ile güçlendirme

terabantVücutta bir çok hastalık sonucu ortaya çıkabilecek kas kuvvet kayıpları, verilecek egzersiz programları ile ortadan kaldırılır. Bu egzersizler için bir çok yöntem ve alet kullanılmakla birlikte hepsini birbirine karşı bir dezavantajı ve avantajı vardır. Örneğin bu yazımızda değineceğimiz theraband’lar ucuz ve kullanımının kolay olması gibi avantajlarının yanı sıra hareketin son noktasında direncinin artması nedeni ile hastanın hareketi tamamlayamaması dezavantajına da sahiptir. Bu nedenle kullanılacak dirençli egzersiz materyali seçilirken dikkatli olunmalı hastanın yapısı ve beklentileri göz önünde bulundurulmalıdır.
Theraband’lar çeşitli sertlik derecelerinde ya da kalınlıklardadır. En kalın elastik materyal, kalsan kasa daha fazla direnç uygulamaktadır. Elastik materyaller farklı uzunlukta olabilirler ve hem alt hem de üst ekstremite için kullanılabilirler. Elastik theraband’lar kullanılan yere göre çok farklı modifikasyonlarla kullanılabilir. Theraband’ın kullanımı sırasında maksimum yarar sağlamak için baş ve gövdenin pozisyonu, therabandın yerleşimi, kuvvet ve direncin yönü, hareketin planlanması ve direncin miktarı göz önünde bulundurulmaısı gereken unsurlardır. Theraband’ların ağırlık dereceleri zayıftan güçlüye doğru; sarı,kırmızı,yeşil,mavi,siyah ve gümüş şeklindedir.
Uygun elastik materyalin seçiminin ardından hastaya verilecek egzersizler fizyoterapistin hayal gücüne bağlıdır. Örneğin omuz fleksiyonu; therabandın bir ucu hasta ele sarıldıktan sonra diğeri ucu ayak altında sıkıştırılarak, masaya bağlanarak, bir başkasına tutturularak vb. bir çok şekilde kombine edilebilir. Önemli olan kuvvetlendirilecek kasın direnç almasıdır.
Videoda terabant ile yapılabilecek egzersiz örnekleri verilmiştir

 

7.308 kere okundu

İlginizi Çekebilir

Bel Hastalarında Fizik Tedavi Modaliteleri

Bel ağrılı hastaların tedavisinde kullanılan sıcak, soğuk, masaj, traksiyon, alçak, orta ve yüksek frekanslı akımlar …

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Watch Dragon ball super