Üst ekstremite sinir mobilizasyonları

Üst ekstremite sinir germeleri, üst ekstremite mobilizasyonları sırasında oluşan ağrılı durumlarda tedavi içerisine katıldığında etkili sonuçlar vermektedir. Sinir germeleri olarakta geçen bu mobilizasyon tekniklerini daha iyi anlayabilmek için sinirlerin anatomik yerlerini bilmek faydalı olacaktır.
Brachial pleksus’un komple germelerinde hasta sırt üstü yatırılır. Omuz 90 derece abdüksiyon dirsek 90 derece fleksiyon pozisyonunda olacak şekilde kol yerleştirilir. Fizyoterapist bir elinin veb aralığı ile hastanın elini tutarken diğer eli ile dirsekten destekleyerek sırası ile omuz elevasyonu, dirsek ekstansiyonu, el bileği ekstansiyonu ve ulnar deviasyonu yaptırılır. Hareket yaptırılırken hastanın başının karşı tarafa dönük olması gerekmektedir. Son noktada 3 saniye durulur ve başa dönülür.
Median sinir için, başlangıç pozisyonu ve el tutuşları aynıdır. Fizyoterapist hastaya dirsek ekstansiyonu, el bileği ekstansiyonu ve ulnar deviasyon yaptırarak siniri gerer, 3 saniye tuttuktan sonra başa dönlülür.
Radial sinir germesi için omuz 45 derece abdüksiyon ön kol 90 derece fleksiyon pozisyonuna yerleştirilir. Hasta elini yumruk yapar ve fizyoterapist hastanın elini tutarak dirsek ekstansiyonu, ön kol pronasyonu, el bileği fleksiyonu ve ulnar deviasyon yaptırarak siniri gerer.
Ulnar sinir için omuz 90 derece abdüksiyon ve dirsek 90 derece fleksiyon pozisyonuna yerleştirilir. Fizyoterapisitn baş parmağı ile hastanın baş parmağı birbirine denk gelecek şekilde tutulurken diğer el hastanın dirseğinden destekler. Baş karşı tarafa bakarken el, kulağa götürülür ve bileğe radial deviasyon yaptırılır.
Eğer hastada dirsek limitasyonu varsa bu mobilizasyonları uygulamak mümkün olmayacaktır. Dirsek mobilizasyonları çalışılırken uygulanabilecek sinir germeleri ise şu şekildedir;
N.medianus germesi-Limitasyon noktasında dirsek mümkün olduğunca ekstansiyona alınır. El bileğine ekstansiyon ve ulnar deviasyon yaptırılır.
N.ulnaris germesi-Limitasyon noktasına kadar dirsek ekstansiyona getirilir. Fizyoterapistin ve hastanın başparmakları birbirine denk gelecek şekilde el tutulup ekstansiyon ve radial deviasyon poziasyonuna getirilir.
Nçradialis germesi-Limitasyon noktasına kadar dirsek fleksiyona getirilir. Daha sonra yumruk yapılan el fleksiyon ve ulnar deviasyona getirilir.
 

20.732 kere okundu

İlginizi Çekebilir

Bel Hastalarında Fizik Tedavi Modaliteleri

Bel ağrılı hastaların tedavisinde kullanılan sıcak, soğuk, masaj, traksiyon, alçak, orta ve yüksek frekanslı akımlar …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Watch Dragon ball super