Çiğneme kasları

çiğneme kasları
Çiğneme kasları temporomandibular eklemden çeneyi hareket ettiren 4 farklı kastan meydana gelir. Musculi masticatorii ismi ile bilinen bu kaslar M.temporalis, M.masseter, M. pterygoideus lateralis ve M. pterygoideus medialis’tir.
M.temporalis çiğneme kasları içinde en güçlü olandır. Fasia temporalis’in içi ve fossa temporalis’in tabanından başlayarak procesus coronoideus’un tepesine uzanır. Aşağı ve öne doğru bir araya toplanarak uzanan kas lifleri arcus zygomaticus’un medialinden geçer. M.temporalis, N.trigeminus’un N.mandibularis dalından innerve olur.
M.masseter N.massetericus(n.mandibularis’in dalı) tarafından inerve edilir. Arcus zygomaticus’un alt kenarı ve medial yüzünden başlar .Mandibula’nın proc.coronoideusu ve ramus mandibula’nın lateral yüzüne tutunur. Tek taraflı kasılırsa mandibula’yı kendine çeker. Çift taraflı kasılması ise mandibula’nın yukarı kalkmasını ve ağzın kapanmasını sağlar.
M.pterygoideus lateralis  kısa ve kalın bir kastır. Superior ve inferior olmak üzere iki başı vardır. Bu başları arasından n.bukkalis ve a.maksillaris geçer. N.pterygoideus lateralis(n.mandibularis’inn dalı) tarafından inerve edilir. Çift taraflı kasılması mandibula’yı öne ve aşağıya çeker ve ağzı açar. Çenenin sağa ve sola doğru hareket etmesini sağlayarak öğütme işlemini gerçekleştirir. Ağzı açan tek çiğneme kasıdır.
M.pterygoideus medialis  kalın ve dikdörtgen şeklindedir. kasın lateral yüzü ramus mandibula ile komşuluk eder. N.pterygoideus medialis(n.mandibularis’in dalı) tarafından inerve edilir. Çift taraflı kasılırsa mandibula’yı yukarı kaldırır ve ağzı kapatır. Tek taraflı kasılırsa mandibula’yı kendine çeker. M.pterygoideus lateralis ile mandibula’yı öne çeker.
 

Kas Origo İnsersio Fonksiyon Sinir
Masseter Maksillanın Zygomatic process’i Mandibula (dış yüzeyine) Mandibula’ya elevasyon ve protraksiyon. 5. kafa çifti
Temporalis Temporal kemik Mandibula Mandibula’ya elevasyon ve retraksiyon 5. kafa çifti
Pterygoids(medial – lateral) Kafatasının alt yüzeyi Mandibula (iç yüzeyine) Mandibula’ya elevasyon-depresyon 5. kafa çifti

 

8.990 kere okundu

İlginizi Çekebilir

Fasiyal Sinir Anatomisi

Fasiyal sinir 7.kranial sinirdir. Duyusal, motor ve parasempatik liflerden oluşur ve yaklaşık 10000 adet akson …

2 yorum

  1. Great hammer of Thor, that is pofruwelly helpful!

  2. on:I am studying AS Media at Stratford College. For my coursework I need to make two minutes of a television. For one of the scenes we would like to film outside the Brass Rubbing Centre. I was wondering if I would be able to film outside the centre on Monday 10th December. I know it is a bit short notice.Please can you get back to me as soon as possible, I need to know by Sunday at the latest.Thank YouKieran Phillips

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Watch Dragon ball super