Kamburluk(Kifoz) nedir?

Kifoz (kamburluk) normal posterior kıvrımın artmasıdır. Genellikle pektoral ve anterior interkostal kasların kısalmasıyla beraber görülür. Kifoz iyi bir postür analiziyle ve gözlemle tanısı konulabilecek omurga deformitelerindendir. Kifozda hasta sırt üstü yatış pozisyonu alırken zorlanır ve öne eğilme testinde lateralden bakıldığında deformite fark edilebilir. Kifozun oluşma nedenleri farklılık göstermekle birlikte, bu nedenler arasında oturma bozuklukları, kötü postür, ağırlık taşıma yöntemlerinin ve uygun eğilme yöntemlerinin bilinmemesi gibi önlenebilir nedenler başta gelmektedir. Kifoz hastalığının seyrini aktivite durumu, ağırlık kaldırma durumu, kifozun olduğu omurga bölümü, yanında eşlik eden diğer omurga sistemi hastalıkların varlığı gibi durumlar etkiler.
Kifoz, radyografilerde Cobbs yöntemi ile açısal olarak saptanır. Bu açılar değişik çalışmalarda farklı değerlerde verilmektedir. Fon ve Roaf 20–40 dereceyi, Stagnara 30–50° dereceleri hiperkifoz olarak kabul etmektedir. Bradford ve Staheli kendi çalışmaları sonucu 20°-40° yi kifoz, 45°-50° arasındaki değerleri ise hiperkifoz olarak almıştır. Nitzschke ise çalışmasında 40 derece ve üstünü hiperkifoz olarak almıştır.
kifoz.2
Ergen tip kifozun (Scheuermann Hastalığı), okul çocuklarında görülen postür bozukluklarından farklı olduğu ilk olarak Schanz tarafından bildirilmiş, 1920 de ise Scheuermann radyolojik özelliklerini tanımlamıştır.
Genel popülasyonda görülme sıklığı %0,4-%8,3 arasında bildirilmiştir. Vertebra apofizlerinin avasküler harabiyeti sonucu birçok vertebra korpusunun ön taraflarında hafif çökmeler ortaya çıkar. Klasik olarak torakal bölgeyi tutan bu hastalıkta giderek kifoz belirginleşir. Torakal kifozun artışı servikal ve lumbal lordozda artış olmasına yol açar. Kifoza bazen hafif bir skolyoz eşlik edebilir. Kifozun daha da artması sonucu yuvarlak sırt görünümü ortaya çıkar. Erkekler kızlardan daha çok etkilenir. Sinsi başlangıçlı, günün sonuna doğru veya fizik aktiviteyle ortaya çıkan hafif veya orta derecede sırt ağrısı olabilir.
Tedavide aktivite kısıtlamasıyla ağrı azalır, ağırlık taşımaktan kaçınılması önerilir. Torasik ekstansör kas gruplarında güçlendirme egzersizi ile germe önerilebilir. Kifozun çok belirgin olduğu durumlarda ise korse önerilebilir.

3.256 kere okundu

İlginizi Çekebilir

Kifoz depresyona neden oluyor

Vücudun normal eğriliklerinden birisi olan torak kifozun normalden daha eğri duruma gelmesine hiperkifoz ismi verilir …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Watch Dragon ball super