Kifoz değerlendirmesi

kifoz1Kifoz sırt bölgesinin doğal eğiminin çeşitli nedenlerle artmasına verilen isimdir. Doğumsal anomaliler, günlük hayatta yanlış postür, osteoporoz,  kişinin yaptığı iş ve sosyal hayatı ile kas iskelet sisteminde ki problemlerden kaynaklı meydana gelir. Daha önce ki yazılarımız da detaylı olarak ele aldığımız kifoz’un değerlendirmesine bu yazımızda değineceğiz.
Kifozun ölçümünde çeşitli yöntemler kullanılmaktadır. Bunlar:
Hasta Üzerinde Yapılan Ölçümler:
Kifometre, gonyometre, inklinometre, esnek cetveller (fleksikörv) kullanılır .
Görsel Değerlendirmeler:
Ayrıca hasta üzerinde yapılan basit görsel değerlendirmeler de hala kullanılmaktadır. Oksiput-duvar arası mesafe ve sırtüstü yatışta başla zemin arasına yerleştirilen blokların sayısı kifoz şiddetini gösterir.
Enstrumental Ölçümler:
Kameralı bilgisayar sistemleri kullanılır. Vücudun bazı noktaları işaretlenir, başın farklı pozisyonlarında baş, gövde, pelvis, uyluk, baldır ve ayak pozisyonları değerlendirilir. Baş protrüzyon, gövde fleksiyon, kalça fleksiyon, diz fleksiyon ve ayak DF açıları ölçülür. Araştırmalar klinik ve radyografik değerlendirmeler arasındaki farkları tam olarak çözememiştir. 26 postmenopozal kadın üzerinde yapılan bir araştırmada bağımsız gözlemciler Debrunner kifometre kullanarak, fleksikörv kullanarak ve radyografik Cobb açısı hesaplayarak yaptıkları ölçümleri benzer bulmuşlardır.
Radyografik Değerlendirmeler:
kifoz.2
Cobb açısı hesaplaması mevcut ölçümler içinde altın standart olarak kabul edilir. Spinal radyografiden yapılan skolyoz açısını ölçen teknikten modifiye edilmiştir. Lateral radyografi üzerinde hesaplanır. Torasik eğrinin başlangıç noktasını gösteren vertebranın (sıklıkla T4) üst sınırına ve torasik-lumbal eğrilerin kesişme noktasını gösteren vertebranın (T12) alt sınırına iki çizgi çizilir. Sonra bu iki çizgiye dik olacak şekilde çizgiler çizilir ve aralarında oluşan açı Cobb açısıdır. Vertebra merkezli ölçüm kifozun merkezini oluşturan T4-5 ve T 8-9 arasındaki çizgilerin oluşturduğu açı hesaplanarak yapılır.
En kesin sonuçları radyografik çekimlerin ardından yapılan Cobb ölçüm yöntemi veriyor olsa da iyi bir postüral analiz artmış kifozun belirlenmesinde fizyoterapist için yeterli olacaktır. Fizyoterapist gerekli değerlendirmelerin ardından elde ettiği verilere uygun bir programa postüral egzersizler, germe egzersizleri, kuvvetlendirme egzersizleri, NEH egzersizleri ve solunum egzersizleri ekleyebilir.

3.889 kere okundu

İlginizi Çekebilir

Öğrencilerde omurga deformitesi sık görülüyor

İnsan vücudunun düzgünlüğünü sağlayan, kol ve bacaklara giden sinirlerin çıkış noktası olan omurga belirli bir …

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Watch Dragon ball super